مقالات

علت داغ شدن لپ تاپ و چگونگی حل آن

داغ شدن لپ تاپ و چگونگی حل آن

چرا لپ تاپ داغ می شود و چگونه این مشکل را حل کنیم؟

علت داغ شدن لپ تاپ چیست ؟ اگر می خواهید بدانید که چرا خرید لپ تاپ استوک داغ می شود و چگونه این مشکل را حل کنیم در ادامه با ما همراه باشید. با مطالعه این مقاله می توانید با مشکلات ناشی از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، آداپتور و باتری مقابله نمایید.

داغ شدن بیش از حد هر وسیله ای اعم از لپ تاپ، کامپیوتر و یا موبایل مشکلات زیادی را ایجاد می کند که می تواند منجر به آسیب به دستگاه شود و همچنین گرم شدن شارژر لپ تاپ باعث بسیاری از مشکلات می شود که ما این موارد را در راهنمای جامع خرید لپ تاپ توضیح دادیم.

دلایلی که منجر به داغ شدن شارژر می شود که برخی از آن ها ممکن است به دلیل خود دستگاه و برخی دیگر به دلیل نقص در انواع کابل ها و شارژرهای مورد استفاده باشد، اجازه دهید علت مشکل و راه های حل و نگهداری آن را برای شما توضیح دهیم.  برای شناسایی علت مشکل، لپ تاپ باید روی شارژر دیگری تست شود تا مشخص شود مشکل از کامپیوتر است یا از کابل است.

معمولا خرید لپ تاپ استوک گرافیک دار بیشتر از هر لپ تاپی داغ می شود.

داغ شدن شارژر لپ تاپ

پیدا کردن عیوب مربوط به خود شارژر

ولتاژ کابل ها نباید بیشتر از 19 ولت باشد و در صورتی که شارژر باعث گرم شدن بیش از حد خود دستگاه شود، با اندازه گیری ولتاژ خروجی از دستگاه متوجه می شوید که این عدد از 19 ولت عبور می کند. مطمئن شوید که مدار خروجی دارای 19 ولت ورودی AC و خروجی 19 ولت اما ثابت (پیوسته) باشد.

اگر شارژر لپ تاپ جزو شارژرهای اصلی است و قیمت آن بالاست، آن را تعمیر کنید و دور نیندازید، چون شارژر غیر اورجینال برای آسیب رساندن به دستگاه کار می کند، گاهی اوقات با آن سازگار نیست. و این یکی از مواردی است که به علت داغ شدن لپ تاپ مربوط می شود.

دلایلی که منجر به داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می شود و بر شارژر تأثیر می گذارد

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث افزایش دمای لپ تاپ و دمای شارژر و داغ شدن لپ تاپ می شود که عبارتند از:

 • قرار دادن دستگاه در تمام مدت کارکرد بر روی شارژر و جدا نکردن شارژر برای مدتی برای خنک شدن.
 • باتری لپ تاپ در حالی که همچنان روی شارژر قرار می گیرد تا 100 درصد شارژ می شود که منجر به داغ شدن شارژر لپ تاپ می شود.
 • مسدود شدن سوراخ‌هایی که هوا از آن‌ها خارج می‌شود، زیرا این سوراخ‌ها برای تهویه دستگاه و جلوگیری از توقف آن و کند کردن حرکت آن و محافظت از آن در برابر آسیب، محافظت می‌کند، زیرا دمای بالای داخل دستگاه در حین کارکرد آن می‌تواند منجر به بسیاری از موارد شود. مشکلاتی در برد که منجر به سوختن دستگاه می شود.

حل کردن مشکل داغ شدن لپ تاپ بیش از حد

 • دستگاه را از داخل تمیز کنید و مطمئن شوید که فن تهویه به خوبی کار می کند و در صورت خرابی فن آن را تعمیر کنید تا دوباره بهتر کار کند.
 • لپ تاپ را در مکان هایی با تهویه مناسب قرار دهید تا دستگاه و شارژر در معرض گرما قرار نگیرند.
 • امکان خرید میز خنک‌کننده برای قرار دادن دستگاه در حین کار وجود دارد.
 • همچنین می توانید از صفحه کلید خارجی استفاده کنید.

مشکل داغ شدن لپ تاپ

حل کردن مشکل داغ شدن آداپتور لپ تاپ

علت داغ شدن لپ تاپ چیست؟ هنگامی که لپ تاپ شما به برق وصل و روشن است، ممکن است آداپتور در لمس گرم باشد. یک آداپتور برق نسبتاً گرم طبیعی است، به خصوص زمانی که لپ تاپ در حال استفاده در حالی که باتری در حال شارژ است. اما اگر آداپتور آنقدر داغ است که پس از چند ثانیه دست زدن به آن به شما آسیب برساند، ممکن است مشکل جدی وجود داشته باشد.

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا باتری لپ تاپ شما با آداپتور متصل به پریز شارژ می شود یا خیر، به احتمال زیاد مشکل از خود آداپتور است. اگر باتری شارژ نمی شود، ممکن است مشکلی در اتصال برق به لپ تاپ وجود داشته باشد. ممکن است آداپتور همچنان دلیل مشکل باشد. همچنین ممکن است لپ تاپ به طور کامل تا 100 درصد شارژ شده باشد و همچنان بدون توقف روی شارژر باشد.

دوم، انتهای سیم شارژر لپ تاپ خود را برای هر گونه آسیب دیدگی، مانند نشانه‌هایی از خم شدن یا شکستن که نشان‌دهنده کشیدگی هادی است، بررسی کنید. اگر متوجه آسیب دیدید، آداپتور را تعویض کنید یا لپ تاپ خود را تعمیر کنید.

در نهایت، اگر متوجه شدید که آداپتور بسیار داغ است، کامپیوتر را خاموش کرده و آن را از پریز برق جدا کنید. پس از خنک شدن آداپتور، آن را دوباره وصل کرده و لپ تاپ خود را روشن کنید. دمای ترانسفورماتور را کنترل کنید. اگر دوباره داغ شد، لپ تاپ و آداپتور برق را به تعمیرگاه کامپیوتر ببرید و از یک تکنسین بخواهید آنها را بررسی کند اینها موارد اساسی داغ شدن لپ تاپ هستند.

حل کردن مشکل داغ شدن آداپتور لپ تاپ

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آداپتور لپ تاپ

 1. آداپتور را نزدیک رادیاتورهای گرم نگذارید.در روزهای گرم تابستان پنجره های اتاق را باز کنید.
 2. باتری لپ تاپ می تواند شارژر آداپتور را بیش از حد گرم کند. اگر لپ تاپ شما دارای باتری قابل جابجایی است، باتری را از آن خارج کنید (اگر این کار باعث سرد شدن آداپتور می شود، یک باتری لپ تاپ جدید تهیه کنید).
 3. اکثر باتری های لپ تاپ در صورت شارژ کامل حداقل دو تا سه ساعت دوام می آورند. بنابراین کاربران نیازی به اتصال دائم لپ تاپ خود ندارند. در ادامه می توانید شارژر کامپیوتر خود را هر ساعت یا بیشتر به مدت حدودا 15 دقیقه از برق بکشید.
 4. برخی از لپ تاپ ها باتری‌هایی دارند که بیش از 10 ساعت دوام می‌آورند، که در صورت شارژ کامل لپ تاپ، نیاز به شارژر را کاهش می‌دهد. بنابراین، زمانی که از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید باید مرتباً شارژ کنید. این کار لپ تاپ شما را در صورت نیاز کاملا شارژ نگه می دارد و نیاز به اتصال شارژر آداپتور به لپ تاپ را کاهش می دهد.

سخن پایانی

در پایان به شما توصیه می کنیم که با شارژر لپ تاپ را خم نکنید و یا آن را برای مدت طولانی در پریز قرار ندهید. زیرا یکی از دلایلی که باعث افزایش دمای آن می شود همین است. پس آن را با دقت استفاده کنید تا گرما به شارژر یا باتری یا هر دو آسیب نرساند زیرا در داغ شدن لپ تاپ کمک میکند. در ضمن اگر به دنبال خرید لپ تاپی هستید که کمتر داغ شود خرید لپ تاپ استوک صنعتی کمترین حرارت را دارند.

در صورتی که هیچ روشی پیدا نکردید که کمک کند و دما همچنان در حال افزایش بود، می توانید با تکنسین ها متخصص رایان مارکت تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح نمایید. شایان ذکر است که رایان مارکت انواع لپ تاپ های متنوع را عرضه می کند.

3 دیدگاه در “علت داغ شدن لپ تاپ و چگونگی حل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *