مقالات

کاهش فروش پردازنده گرافیکی انویدیا، می تواند خبر خوبی برای مصرف کنندگان باشد

پردازنده گرافیکی انویدیا

فروش کارت‌های گرافیک به شدت کاهش یافت، از نظر پردازنده‌های گرافیکی مجزا (مستقل) و پردازنده‌های یکپارچه (ساخته‌شده در پردازنده‌ها) – در سه‌ماهه دوم، و طبق آخرین گزارش‌های یک شرکت تحلیلگر، خط تولید انویدیا شکست شدیدی را پشت سر گذاشت. کاهش فروش پردازنده گرافیکی انویدیا برگرفته از فروشگاه رایان مارکت.

کاهش فروش پردازنده گرافیکی انویدیا

به عنوان سخت‌افزار تام گزارش ها، Jon Peddie Research (JPR) ارقامی را برای سه‌ماهه دوم 2022 ارائه کرده است که نشان می دهد فروش کلی GPU نسبت به سه‌ماهه قبل 14.9 درصد کاهش یافته است، به دلیل کاهش تقاضا برای رایانه های شخصی – بدون شک افزایش هزینه های زندگی شروع به بازی بیشتر کرده است. بخشی در این محموله‌های کارت‌های گرافیکی مستقل بیش از یکپارچه کاهش یافت و 22.6 درصد کاهش یافت و Nvidia با 25.7 درصد کاهش فروش در سه‌ماهه دوم بیشترین ضربه را دید. این در تضاد با افت بسیار کمتر تاثیرگذار AMD 7.6 درصدی نسبت به سه‌ماهه قبل است.

اینتل با کاهش 9.8 درصدی پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه نیز افت کرد، با کاهش 7 درصدی تعداد پردازنده‌های رایانه‌های شخصی که نسبت به سه‌ماهه اول سال گذشته (و 34 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، بسیار چشم‌نواز است).

برای ورود به صفحه خرید لپ تاپ استوک می توانید کلیک کنید.

اینها افت نگران کننده ای هستند، به ویژه برای انویدیا، و همانطور که JPR مشاهده می کند، آینده کلی صنعت GPU متزلزل به نظر می رسد و می نویسد: «رویدادهای جهانی مانند ادامه جنگ در اوکراین، دستکاری روسیه در عرضه گاز به اروپای غربی، و متعاقب آن. عصبیت ناشی از این رویدادها به اقتصاد اروپا ضربه وارد کرده است. بریتانیا در رکود با تورم بالا قرار دارد.

تجزیه و تحلیل: دوران هراسی و سختی برای انویدیا؟

کاهش فروش کارت گرافیک بر آنچه ما مدتی است می شنویم تأکید می کند – کمبود عرضه دیگر مشکل نیست، بلکه تقاضا را کاهش می دهد، به ویژه برای پردازنده های گرافیکی انویدیا، تیم گرین پس از نتایج مالی اخیر این شرکت به اندازه کافی روشن کرد که تعداد زیادی کارت گرافیک GeForce ساخته شده است و اکنون مشکلی با عرضه بیش از حد وجود دارد.

نکته واقعاً سخت در مورد این بیش از حد تولید پردازنده‌های گرافیکی نسل فعلی RTX 3000 این است که هزینه زندگی و بحران تورم با گذشت زمان، به‌علاوه راه‌اندازی کارت‌های گرافیک نسل بعدی (RTX 4000 ، و RDNA 3 برای AMD) بسیار نزدیک است. بنابراین، مردم به‌طور فزاینده‌ای تمایل دارند به جای خرید در حال حاضر، منتظر جهش‌های عملکردی بزرگی باشند که محصولات نسل بعدی به ارمغان می‌آورند، مگر اینکه قیمت واقعاً مناسب باشد.

با توجه به همه اینها، این ارقام – و به ویژه آن افت چشمگیر برای انویدیا – تعجب آور نیستند، و ادعای اخیر شایعات مبنی بر اینکه تیم گرین قرار است اقدامات کاهش قیمت بسیار بیشتری را نسبت به کاهش هایی که ما انجام داده ایم را به اجرا بگذارد را تایید می کند. قبلا دیده شده. در واقع، ما شنیده ایم که این حرکتی است که به زودی – در ماه سپتامبر – از دو گزارش در حال حاضر انجام می شود.

همچنین گفته می‌شود که لپ تاپ های AMD کارت‌های نسل فعلی RX 6000 خود را نیز تخفیف بیشتری می‌دهد، اما به‌ویژه انویدیا از افت فروش بزرگ‌تری که در اینجا می‌بینیم رنج می‌برد و تیم گرین در موقعیتی ناخوشایند گرفتار شده است که شکاف بین نسل فعلی و نسل بعدی است. پردازنده‌های گرافیکی به‌سرعت در حال کوچک شدن هستند و یک محیط شدیداً کلاستروفوبیک با فضای کمی برای مانور ایجاد می‌کنند.

با این حال، تئوری این است که کاهش قیمت‌های بزرگ تنها راه‌حل ممکن نیست. انویدیا گفته است که می‌تواند در جای دیگری برای تخلیه مازاد GPU مانند مراکز داده برای سرویس‌های ابری جستجو کند – اما در واقعیت، ما انتظار قیمت بالاتری برای GPU داریم. کارت‌های روی قفسه‌ها به‌زودی، به هر نحوی، برش داده می‌شود.

خبر خوبی برای مصرف کنندگان باشد

و با اعدادی مانند این گزارش اخیر از JPR، به نظر می‌رسد که انویدیا در زمینه قیمت‌گذاری اقداماتی را انجام دهد، یا باید عرضه نسل بعدی Lovelace را به تعویق بیندازد، که در اینجا یک احتمال دیگر است. ممکن است یک راه‌اندازی مبهم با شکاف‌های بزرگ‌تر بین RTX 4090 (که ظاهراً ابتدا از دروازه خارج شده است) و سایر مدل‌های RTX 4000 اتفاق بیفتد تا فضای تنفس بیشتری برای از بین بردن موجودی اضافی RTX 3000 ایجاد شود، احتمالاً در ترکیب با کاهش قیمت برای مدل دوم.

بهترین پردازنده گرافیکی را می توان در لپ تاپ گرافیک دار ببینید.

کاهش فروش پردازنده گرافیکی انویدیا را شاهد هستیم که در هر صورت، به نظر می رسد که انویدیا به طور فزاینده ای باید اقدامات محکم تری انجام دهد تا به حرکت در آب های GPU کمک کند که با فرا رسیدن سال 2022 به طور فزاینده ای متلاطم می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *