مقالات

ظاهراً Leak از نسل سیزدهم پردازنده‌های دسکتاپ اینتل خبر می‌دهد

نسل سیزدهم پردازنده‌های دسکتاپ اینتل

از آنجایی که اینتل در حال آماده شدن برای راه‌اندازی پردازنده های دسکتاپ نسل سیزدهم (Raptor Lake) خود است، به نظر می رسد یک خبر جدید، بیشتر خط تولید را قبل از اعلام رسمی فاش کرده است. با توجه به تصویری که در شبکه اجتماعی BilliBilli به اشتراک گذاشته شده است، پردازنده‌ها تا 24 هسته و 36 مگابایت حافظه نهان خواهند داشت که بیشتر خط تولید در مقایسه با مدل‌های قبلی افزایش یافته است.

سریع ترین لپ تاپ های سال 2022

ظاهراً Leak از نسل سیزدهم پردازنده‌های دسکتاپ اینتل خبر می‌دهد

در تصویر زیر می بینید که هر دو پردازنده سری S و K به ترتیب با TDP 65 وات و 125 وات مشخص شده اند. طبق معمول، خط تولید به Intel Core i9 می رسد که در مجموع دارای 24 هسته – 8 هسته عملکرد (P) و 16 هسته (E) کارآمد خواهد بود، و ما از نشست سرمایه گذاران اینتل در اوایل سال جاری می‌دانیم که ما داریم به 32 رشته نگاه می کنیم، زیرا هسته های E از hyperthreading پشتیبانی نمی کنند. علاوه بر هسته‌های بیشتر، پردازنده‌ها حافظه نهان بیشتری دارند – 36 مگابایت در مقایسه با 30 مگابایت در مدل‌های Intel Core i9-12900.

به همین ترتیب، بقیه خطوط نیز ارتقا می یابند. پردازنده های نسل سیزدهم اینتل Core i7 دارای 16 هسته (8P + 8E) خواهند بود که از 12 هسته (8P + 4E) در مدل های نسل دوازدهم تولید می شوند. به نظر می رسد اکثر مدل های Core i5 دارای 14 هسته (6P + 8E) هستند، در حالی که در نسل دوازدهم، سری K دارای 10 هسته (6P + 4E) و مدل های سری S تنها دارای 6 هسته (همه هسته های P) هستند. استثنا Core i5-13400 است که دارای 6 هسته P و 4 هسته E است. فقط پردازنده Core i3 از نظر تعداد هسته و حافظه نهان بدون تغییر باقی مانده است و همچنان دارای چهار هسته P و هیچ چیز دیگری نیست. متأسفانه، در جدول به سرعت کلاک افزایش برای هر مدل اشاره نشده است.

روش های جدید افزایش سرعت لپ تاپ

این واقعاً تنها بخشی از داستان را بیان می کند، زیرا قرار است پیشرفت های معماری در خود هسته ها، هم از نظر عملکرد و هم (امیدوارم) کارایی صورت گیرد. تمام چیزی که اینتل تاکنون گفته است این است که می‌توان انتظار بهبود عملکرد تا دو رقمی را داشت، اما هنوز اعداد مشخصی نداریم. سال گذشته، پردازنده‌های نسل دوازدهم در ماه اکتبر معرفی شدند، اما جزئیات خود معماری کمی زودتر به اشتراک گذاشته شد، بنابراین امیدواریم که انتظارات به پایان رسیده باشند.

MacBook Air M2 در مقابل Dell XPS 13 Plus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *