مقالات

تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD

تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD

در اینجا می خواهیم به سؤال و یا تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD را با هم یاد بگیریم. با هم یاد بگیریم که مخفف واحد پردازش گرافیک را GPU می نامند. هر دو کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX و AMD Radeo یکی از سطح بالاترین مدل کارت گرافیک ها در جهان هستند که اگر به بازی و یا کارهای گرافیکی علاقه داشته باشید حتما نام این دو را شنیده اید. معمولا کارت گرافیک بران باز شدن اپلکیشن ها هم استفاده میکنند و در صنعت گرافیک های سه بعدی و بازی هایی با حرکت های سریع و پشت سر هم با سرعت بالا از این دو نوع کارت گرافیک استفاده می کنند.

تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD در چیست؟

کارت گرافیک های NIVIDA و AMD

Nvidia GeForce GTX و تقاوت آن باAMD Radeon

تفاوت این دو نوع کارت گرافیک مشهور آشکار است که تفاوت ها و شباهت هایی هم دارند، کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX از مانیتور G-SYN استفاده می کند و کارت گرافیکAMD Radeon از مانیتور FreeSync بهره میبرد. مانیتورها در اصل روی نرخ تازه سازی تاثیر میگذارند و روی کیفیت و روان بودن را ارتقا می دهند.
اگر به بازی علاقه دارید و دسته بازی های پرجنب و جوش را می پسندید حتما از گرافیک Nvidia GeForce GTX که مخصوص گیم نیز ساخته شده اند استفاده کنید، که البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که در مقابل رقیب خود از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند به همین خاطر است لپ تاپ هایی با گرافیک جیفورس قیمت بالاتری دارند.

کمپانی انویدیا طی برنامه نویسی های بسیار دقیقی که در این قطعه استفاده کرده است کاربران را به ذوق می اورد تا از این نوع کارت گرافیک در لپ تاپ هایشان استفاده کنند. این کارت گرافیک انویدیا با اپدیت هایی که می دهد می تواند این شرایط را ایجاد کند که بازی ها را بهتر ارائه دهد و ضبط بازی بهتر انجام شود.

از انجایی که رقایت در همه ذنیا برای بهتر دیده شدن وجود دارد شرکت AMD هم دست به رقابت زده که با نرم‌افزار Radeon Adrenalin 2019 Edition در دائم در حال بروزرسانی و رفع معایب خود است، و امکانات با ارزش مانند اورکلاک اتوماتیک و قابلیت استریم بازی را در خود ارائه می دهد تا یکی از بهترین تجربه ها را برای شما به ارمغان بیاورد

Nvidia GeForce GTX

کارت گرافیک AMD روی لپ تاپ های بیشتری میبینیم زیرا به نسبت ارزانتر است. کارت گرافیک AMD Radeon بخاطر استفاده کردن از مانیتور ارزانتر در مقایسه با گرافیک Nvidia GeForce ارزان‌ قیمت تر است. در کل کارت گرافیک انویدیا را با رنگ سبز و کارت گرافیک ای ام دی را با رنگ قرمز میشناسیم که اینها همگی تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD هستند.

به عنوان مثال یکی از لپ تاپ های که از کارت گرافیک انویدیا استفاده میکنه لپ تاپ مدل DELL PRECISION 3520 است که در کانفیگ های مختلف موجود می باشد.

آشنایی با گرافیک Nvidia GeForce GTX

کارت گرافیکی برای بازی مناسب است که دارای پردازنده ای قوی و بدون توقف باشد. گرافیک های Nvidia از پردازنده CUDA استفاده می کند و این موضوع مناسب یک لپ تاپ گیمینگ است که سرعت پردازش و قدرت اجرایی در کنار حافظه بالاتری دارند. کارت گرافیک GeForce بهترین عملکرد را در حین بازی و یا کارهای گرافیکی سه بعدی و طراحی عکس و… از خود نشان می دهد.

کارت گرافیک AMD Radeon چیست؟

همونطور که گفتیم کارت گرافیک AMD Radeon از مانیتور FreeSync استفاده می کند که در مقایسه با مانیتور G-SYNC که مخصوص گرافیک GeForce بود ارزان قیمت تر است به همین خاطر در لپ تاپ ها هم به خاطر اقتصادی بودن کمتر دیده می شود.
نکته مهم اینجاست و باید بدانیم که سرعت حافظه AMD Radeon کمتر از Nvidia GeForce GTX است. AMD Radeon به طور عام پردازنده هایی به نسبت ارزانتر مانند پردازنده DirectCompute و OpenCL مورد استفاده خود قرار می دهد که در از لحاظ پردازشی به پردازنده CUDA که در Nvidia استفاده می شود نمی رسد، و این در اصل اصلی ترین تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD است که صد البته با هم شباهت هایی هم دارند ولبی ما در اینجا تفاوت ها و اینکه کدام دست بالاتری دارند را مورد بررسی قرار دادیم.

برای اشنایی بیشتر هم لپ تاپ اچ پی ZBook 15u G3 از کارت گرافیک ای ام دی استفاده میکند.

تفاوت های اصلی Nvidia GeForce GTX و AMD Radeon چیست؟

1. Nvidia GeForce GTX از مانیتور G-SYNC استفاده می کند که کیفیت و قیمت بالایی دارد. از طرف دیگر، AMD Radeon از مانیتور FreeSync استفاده می کند که در مقایسه با مانیتور G-SYNC ارزان‌تر است.
2. Nvidia GeForce GTX از پردازنده CUDA استفاده می کند که یکی از بهترین های بازار است، در حالی که AMD Radeon عمدتاً به DirectCompute و OpenCL متکی است.

3. Nvidia GeForce GTX سرعت حافظه بیشتری نسبت به AMD Radeon دارد
Nvidia GeForce GTX .4 عملکرد بهتر و بالاتری نسبت به AMD Radeon دارد
Nvidia GeForce GTX .5 گران‌تر از AMD Radeon است

قیمت کارت گرافیک NIVIDA و AMD

گفتنی ها را گفتیم و تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD را داد گرفتیم ولی باز عرض میکنیم که کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX شاید در دسترس کمتری باشد زیرا در این شرایط بد اقتصادی کمتر کسی سراغ آن برود که هر دو این کارت گرافیک ها در رایان مارکت موجود می باشند. و همچنین AMD Radeon بخاطر وابستگی به DirectCompute و OpenCL از لحاظ عملکرد و کیفیت شاید در درجه کمی پایین تری نسبت به GeForce GTX باشد.

1 دیدگاه در “تفاوت کارت گرافیک های NIVIDA و AMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *