مقالات

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

میشه گفت که یکی از گرانترین گجت های روز دنیا لپ تاپ محسوب می شود که یک وسیله بسیار ضروری هم بشمار می اید و با امکانات قابل حمل و قابل شارژ و کوچک و سبک بودن آن و هزاران قابلیت دیگر در این دستگاه توانسته به یکی از ضروری ترین دستگاه های روز دنیا به حساب بیاید. طی چند روز‌های گذشته به واسطه بسته شدن گمرک و دیگر مشکلات دیگر نظیر نبود محصول کافی و افزایش نرخ دلار یاید پیش بینی گرانتر شدن این محصول را هم داشته باشیم که ضربه بزرگی هم به یکسری از خانواده های کم‌بضاعت وارد خواهد شد. این مساله مشکلات نیز به دنبال خواهد داشت که یکی از عواقب آن این است که مردم به دنبال خرید لپ تاپ های دست دوم با کیفیت کم و استهلاک شده روی بیاورند. ما در این مقاله قصد داریم تا نکات لازم را در راهنمای خرید لپ تاپ استوک با شما به اشتراک بگذاریم.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

ما نباید این موضوع را فراموش کنیم که باید در اکثر مواقع خرید لپ تاپ را باید در اولویت نو بودن آن گذاشت، اما در شرایطی دیگر خرید لپ تاپ استوک و دست دوم در بعضی مواقع بسیار رضایت بخش تر خواهد بود حال با ما همراه باشید تا در انتها این موضوع را بیشتر نشر دهیم. یکی از دلایلی محکمی که خرید لپ تاپ استوک ارجحیت دارد این است که شما یک لپ تاپ استوک پرچم دار سال های قبل را خریداری خواهید کرد البته به شرط سالم بودن، و این موضوع از هر لحاظ ارجحیت دارد تا یک لپ تاپ رده پایین را در آن سال خریداری کنید. بنابراین یک محصول رده بالا و پرچمدار اگر همان مشخصات رده پایین را هم داشته باشد در این صورت هم محصول پرچمدار با کیفیت تر و مرغوب تر تولید شده است و ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. و یکی از مهم ترین دلیل های که خرید لپ تاپ استوک از اهمیت بالاتری برخوردار است این است که شما یک محصول پرچم داران شرکت را خریداری خواهد کرد و با دوام عمر و کیفیت و مرغوبیت خود به واسطه پرچم دار بودن آن از اهمیت بالاتری نسبت به محصول رده پایین خود دارد. با این وجود لپ تاپ های پرچمدار چون از جنس درجه یک و فوق‌العاده با کیفیت ساخته شده اند تا یک دهه و بیشتر هم کار خواهند کرد و دوام عمر بالای باتری و طول عمر لپ تاپ هیچ گونه تاثیر منفی روی دستگاه نمی گذارد.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

اما در هنگام خرید لپ تاپ دست دوم باید نکات خرید لپ تاپ استوک را رعایت کنیم و  بسیار حساس عمل کنیم چون معمولا این لپ تاپ قبلا زیر دست افرادی دیگر بوده و با کار کردن ساعت های زیاد زیر دست کاربران قرار گرفته و معمولا استهلاک می شوند. و دیده شده در بعضی موارد خرابی آنها یکی دو ماه بعد از خرید آشکار خواهد شد و شما باید در هنگام خرید لپ تاپ دست دوم آن را کاملا بررسی کنید، که این مشکلات و موضوعات در هنگام خرید لپ تاپ استوک وجود ندارند.

موضوع دیگر این است که نه تنها فقط در خرید لپ تاپ از فروشگاه رایان مارکت بلکه هر خرید سایر محصولات دیگر قدم اول مشخص کردن نیاز خود است و بسته به نیاز خود باید خرید انجام شود که این موضوع در خرید لپ تاپ نیز صدق میکند. و قدم اول برای خرید لپ تاپ استوک این است که شما از یک لپ تاپ چه انتظاراتی را دارید که نیاز شما را برآورده کند و بسته به نیاز خود یک لپ تاپ خریداری کنید. اگر شناخت کافی با دستگاه لپ تاپ در زمینه پردازش و صفحه نمایش و کیبورد و اجزای ان داشته باشید بهتر می توانید انتخاب درست تر داشته باشید و با بودجه ای که در نظر گرفته اید انتخاب درست تر داشته باشید. به عنوان مثال وبگردی در داخل اینترنت، ویرایش اسناد آفیس و کارهای آسان و شخصی دیگر از جمله کارهای آسان به حساب می آید که اینگونه کارها از پس پردازشگر های پایین هم بر می آید. ولی باگر کارهایی مانند بازی کردن هایی که به سرعت بالاتری نیاز دارید و کارهایی مانند طراحی فیلم های حرفه ای و ویرایش عکس به‌صورت حرفه ای و کارهای محاسباتی سنگین را می خواهید با لپ تاپ انجام دهید دیگر باید سراغ پردازشگر های بالا و رم بالا بروید. حتی در بعضی مواقع یک کاربر به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارد و باید هارد بیشتری تهیه کند.

خرید لپ تاپ استوک - راهنمای خرید لپ تاپ استوک

اجزای تشکیل دهنده لپ تاپ

در موقع خرید لپ تاپ دست دوم و استوک یکی از حساس ترین بخش ان بررسی کامل تک به تک اجزای آن است تا اطمینان کامل از سالم بودن آن و یا امکان ارتقای رم داشته باشید. با ما همراه باشید تا با اجزای لپ تاپ اشنا شویم و همزمان در هنگام راهنمای خرید لپ تاپ استوک به آن توجه داشته باشیم.

بدنه لپ‌تاپ را بررسی کنید

تمام مردم اگر چشمشان به ظاهر توست ، نگاه من به دل پاک و جان طاهر توست

اجزای تشکیل دهنده لپ تاپ

ظاهر لپ تاپ بسیار نکته ای اساسی است و ما از بدنه لپ تاپ تا حدودی می توانیم بفهمیم که آیا این لپ تاپ زیاد زیر کار های سخت قرار گرفته یا اینکه برعکس کاملا بدون عیب و نقص است به همین دلیل بدنه لپ تاپ را ذره بینی زیر چشمانتان قرار دهید تا از درون آن هم اطلاع پیدا کنید. اگر روی بدنه لپ تاپ تب و قوص و فرورفتگی دیدید به لپ تاپ شک کنید، حال دلیل این نمی شود که اجزای داخلی هم اینطور باشند ولی یکی از دلایلی می باشد که شاید داخل دستگاه و اجزای ریز ان هم ضربه دیده باشند. در این میان عرض کنم که فرورفتگی بدنه دستگاه خود به تنهایی دلیل بر این نمی شود که حتما داخل دستگاه نیز آسیب دیده باشد. در قسمت بدنه لپ تاپ لولاهای آن را کامل بررسی کنید. و همچنین بودن پیچ در پشت دستگاه نشان از آن دارد به احتمالا دستگاه توسط فردی مبتدی باز شده است. درب لپ تاپ را چندین بار باز و بسته کنید و روان بودن لولاهای آن را بررسی کنید.

وضعیت نمایشگر لپ‌تاپ را بررسی کنید

در قسمت نمایشگر لپ تاپ اولین مشکل پیکسل سوخته بودن آن است که معمولا زیر نور سفید مشخص می شود و شما باید یا در حضور فروشنده آن را چک کنید و یا مهلت تست بگیرید و در موقع کار این موضوع را زیر نظر داشته باشید. یک لپ تاپ سالم نباید خرابی تصویر را به همراه داشته باشد و در صورت خرابی نمایشگر معمولا تعمیر آن بسیار سخت است و شامل هزینه بسیار بالایی هم می باشد. روی رنگ‌های صفحه نمایش حساسیت به خرج دهید و باید رنگ ها ثابت و روشن و بدون عیب باشند چون شما بعدا با نمایشگر زیاد کار خواهید داشت به طوری که رابط اصلی بین کاربر و دستگاه است. در رابطه با تست نمایشگر برنامه هایی وجود دارد که کاملا صحت و سلامت صفحه نمایش را اثبات می کند این برنامه برای آن دسته از افرادی که آشنایی زیادی با تست دستگاه ندارند بسیار مناسب می باشد.

نمایشگر لپ‌تاپ

تمامی درگاه‌ها را بررسی کنید

پورت لپ تاپ همان درگاه های ورودی و خروجی لپ تاپ است، جایی که در مواقع ضروری بسیار بکار می آیند و هر کدام کار خاصی را انجام می دهند و متأسفانه کمی زود خراب می شوند و در هنگام راهنمای خرید لپ تاپ استوک باید همه این پورت ها را برای یک بار تست کرد. و توصیه می شود که حتما با استفاده از فلش قسمت USB آن را تست کنید و جک هدفون صدای لپ تاپ از اهمیت بالاتری برخوردار است حتما بررسی شود. اگر لپ‌تاپ خریداری شده دارای درایو DVD یا CD است حتما دیسک DVD یا CD را با نوار تست کنید و دکمه باز و بسته شدن درب دی وی دی را هم چندین بار باز و بسته کنید.

کیبورد و تاچ‌پد را بررسی کنید

یکی از تفاوت های لپ تاپ و کامپیوتر همین تاچ پد استن که به واسطه ان دستورها را به لپ تاپ می دهیم. همانطور که میدانید از کامپیوتر به‌جای تاچ پد از موس استفاده می شود. تاچ پد وسیله ای بسیار حساس است و اگر یک درصد مشکل داشته و یا قطع و وصل به همراه داشته باشد منجر به بهم ریختگی اعصاب شما خواهد شد و لذت کار کردن را از بین می برد پس در هنگام خرید لپ تاپ به تاچ پد توجه کافی داشته باشید. البته ناگفته نماند که اگر شما با لپ تاپ از موس استفاده کنید که دیگر نیازی به این همه حساسیت نیت و به راحتی از موس که توسط پورت USB متصل خواهد شد می توانید استفاده کنید. کیبورد یا همان صفحه کلید را تست کنید به طوری که تمام دکمه های آن را روی نوت پد بزنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.

کیبورد و تاچ‌پد

باتری لپ‌تاپ را بررسی کنید

اگر بخواهیم در این مقاله یک راهنمای خرید لپ تاپ استوک خوب را به شما بدهیم حتما باید در رابطه با باتری و نحوه تست سلامت باتری با ان صحبت کنیم. همانگونه که میدانید تفاوت اصلی بین کامپیوتر و لپ تاپ در این است که با وجود لپ تاپ و به لطف باتری ان ما می توانیم از لپ تاپ در صورت شارژ بودن باتری آن در نبود برق نیز از لپ تاپ تا حدود 3 الی 4 ساعت نیز استفاده کرد. نرم‌افزارهای مانند  BatteryInfoView و BatteryCare وجود دارند که کارایی زیادی دارند و میزان فرسودگی و کارکرد باتری را کاملا مشخص خواهند کرد و با این نرم افراز ها می توانید باتری را تست کنید. در ضمن همیشه از شارژر اصلی استفاده کنید. همچنین از صحت اصلی بودن شارژر لپ‌تاپ نیز اطمینان حاصل کنید تا گرفتار شارژر‌های تقلبی بازار نشوید.

بلندگوها، ارتباطات و وب‌کم را بررسی کنید

در هنگام خرید لپ تاپ با صدای بلند فیلم پخش کنید. لپ تاپ بدون وای فای معنایی ندارد در نتیجه با موبایل خود در حالت Hotspot بزارید و از طریق گوشی به لپ تاپ متصل شوید و عملکرد اتصال را بررسی کنید.

ارتباطات و وب‌کم

عملکرد سخت‌افزار دستگاه را بررسی کنید

در لپ تاپ خوشبختانه تنظیماتی وجود دارد که هر آنچه فروشنده در رابطه با مشخصات به شما گفته را می توانید با ان مقایسه کنید و صحبت های فروشنده را با مشخصات حقیقی لپ تاپ مطابقت دهید خوشبختانه در راهنمای خرید لپ تاپ استوک این اطمینان را به شما می دهیم که این مشخصات قابل دستکاری نیستند. شما کافی است با لپ تاپ خود به قسمت System Information یا Device Manager بروید و در آنجا مشخصات را کاملا بررسی کنید. البته در این بین نرم افزارهایی هم وجود دارد تا بررسی کامل تر انجام دهد و گرم کردن و هنگ کردن و فرسودگی قطعات را در معرض نمایش قرار می دهد یکی از این نرم‌افزار های مهم، CPU-Z می باشد که حقیقتا اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار خریدار قرار می دهد. همچنین در حین بازی با استفاده از نرم‌افزار HWMonitor می توانیم دمای دستگاه را تست کنیم و از گرم شدن های لحظه ای با خبر شویم.

عملکرد سخت‌افزار

عملکرد سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید

در داخل دستگاه اجزای بسیار اساسی وجود دارد که وظیفه ای بسیار سنگینی را بر عهده دارد و به طوری اجزای اصلی مانند CPU را خنک می کند البته در بعضی موارد روی کارت گرافیک هم این سیستم خنک‌کننده قرار می گیرد که فن دستگاه نامیده می شود. این فن با چرخش خود باعث خنک شدن قطعات اصلی دستگاه می شود و از داغ شدن ان جلوگیری میکند متأسفانه این فن در بعضی مواقع کثیف می شود و باعث می شود به درستی چرخش نداشته باشد و کاربر باید هر چند وقت یک بار به فن توجه داشته باشد و آن را تمیز کند.

6 دیدگاه در “راهنمای خرید لپ تاپ استوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *