مقالات

Nvidia RTX 4080 بهترین پردازنده گرافیکی Lovelace می باشد

Nvidia RTX 4080 بهترین پردازنده گرافیکی Lovelace می باشد

کارت گرافیک RTX 4080 انویدیا ممکن است کمی کمتر از آنچه قبلاً شایعه شده بود باشد، که به سرعت پس از اخباری مبنی بر اینکه RTX 4070 ممکن است پردازنده گرافیکی قدرتمندتر از حد انتظار باشد، دنبال می شود. Nvidia RTX 4080 بهترین پردازنده گرافیکی Lovelace می باشد که با هم بررسی خواهیم کرد.

این گمانه زنی جدید Lovelace، یک افشاکننده سخت‌افزار معمولی در توییتر است که اخیراً شایعات را با سرعت زیادی ارائه می کند (البته می توان انتظار داشت که محدوده RTX 4000 به بازه زمانی عرضه خود نزدیک شود و اولین مورد انتظار در اکتبر یا حوالی اکتبر باشد). لپ تاپ با پردازنده AMD را در اینجا ببینید.

Nvidia RTX 4080 بهترین پردازنده گرافیکی Lovelace می باشد

تئوری این است که RTX 4080 “ممکن” که هیچ چیز ثابت نیست، حتی اگر این تفکر فعلی انویدیا با مشخصات پردازنده گرافیکی باشد. می تواند با 9728 هسته CUDA کار کند که کمتر از 10240 هسته ای است که قبلاً شایعه شده بود.

افشاکننده معتقد است که RTX 4080 مجهز به 16 گیگابایت GDDR6X (با سرعت 21 گیگابیت بر ثانیه) و مصرف انرژی در حدود 420 وات خواهد بود که همگی مطابق با آنچه قبلا شناور بود باقی می ماند، تنها تغییر کاهش تعداد هسته است.

تجزیه و تحلیل: موقعیت یابی انویدیا برای مدل های RTX 4000

اولین چیزی که در رایان مارکت باید به آن توجه کرد این است که این یک تغییر بزرگ نیست. حذف 512 CUDA Cores – که به معنای کاهش 4 پردازنده‌های جریانی موجود در پردازنده، از 80 به 76 است، حرکت بزرگی نیست، اما همچنان نشان‌دهنده کاهش جزئی در صدای خام برای GPU است.

بیایید در نظر داشته باشیم که این فقط یک شایعه است، و به نظر می رسد که چشم انداز نشت در اطراف لاولیس این روزها به طور منظم در حال تغییر است – که ممکن است بازتابی از دستکاری و تعدیل مشخصات نسبی انویدیا باشد که این شرکت به سمت یک دسته نهایی از محصولات حرکت می کند.

همانطور که در ابتدا ذکر شد، Kopite7kimi اخیراً اخبار مربوط به RTX 4070 را نیز برای ما به ارمغان آورد، با این ایده ظاهری برای آن GPU که در این مرحله سطح عملکرد خود را ارتقاء می دهد. به مشخصاتی که قبلاً برای RTX 4070 Ti شایعه شده بود، در واقع. مطمئناً یک گام بزرگ به سمت بالا است بنابراین، با فرض اینکه همه اینها درست باشد، استدلال انویدیا در اینجا چه می تواند باشد؟

کمی کاهش تعداد CUDA Core RTX 4080، در عین حال تقویت جدی RTX 4070 – نه فقط برای هسته های CUDA، بلکه بارگذاری VRAM، به وضوح به اندازه کافی به این معنی است که عملکرد نسبی RTX 4070 و RTX 4080 از نظر تئوری نزدیک تر شده است.

با تفاوت کمتری بین این دو، و مدل xx80 انویدیا معمولاً از کارت اصلی xx70 گران‌تر است، پردازنده گرافیکی نسبتاً مقرون به صرفه است.

یا به عبارتی دیگر، اگر RTX 4080 خیلی سریعتر نیست، چه کسی به جای 4070 را انتخاب می کند؟

همچنین، باید به خاطر داشته باشیم که هسته‌های CUDA داستان کاملی برای عملکرد نیستند، و بسیاری از عوامل دیگر مانند سرعت ساعت نقش دارند. در اینجاست که می‌توان سرنخی از RTX 4070 وجود داشت که ظاهراً از حدود 300 وات برای مصرف انرژی استفاده می‌کند، در حالی که RTX 4080 ظاهراً به 420 وات است، این می‌تواند به افزایش جدی سرعت ساعت (و بنابراین عملکرد) Nvidia با بالاتر اشاره کند.

علاوه بر این، Kopite7kimi امتیاز قبلی را برای امتیاز 3DMark TimeSpy Extreme برای RTX 4080 (حدود 15000) حفظ کرده است، علیرغم اینکه هسته های CUDA تراشیده شده اند، به اندازه کافی جالب، که همچنین می تواند نشان دهد که انویدیا ممکن است با ساعت های اینجا برای 4080 بیشتر تلاش کند. اگرچه افشاگر به طور خاص به سرعت ساعت اشاره نکرده است.

مطمئناً داشتن RTX 4080 به عنوان یک پیشنهاد نسبتاً غیرجذاب در مقایسه با 4070 منطقی نیست. مصرف انرژی بسیار بالاتر نیز کمکی نمی‌کند، از نظر اجباری به‌روزرسانی PSU بنابراین هنوز نمی‌توانیم تصویر کاملی از آنچه انویدیا در تلاش است با موقعیت‌یابی پردازنده‌های گرافیکی Lovelace انجام دهد را ببینیم. یا اینکه هنوز تغییرات دیگری در مشخصات وجود خواهد داشت.

ما هنوز چیز زیادی در این زمینه از شایعات نشنیده‌ایم، اما نمی‌توانیم تصور کنیم که سری RTX 4000 با مقرون به صرفه بودن عرضه شود. به خصوص اگر Nvidia دارای مقدار زیادی سهام RTX 3000 باشد، و همه چیزهایی که با عرضه Lovelace همپوشانی دارند تغییر می کند (که احتمالاً چند ماه دیگر باقی مانده است).

مقاله مرتبط: کدام قطعات لپ تاپ قابل ارتقا می باشد

2 دیدگاه در “Nvidia RTX 4080 بهترین پردازنده گرافیکی Lovelace می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *